Zu.Zu a jej PRÍBEHY (zeme)

So Zuzkou máme toho spoločného viac, než len obývanie jedného okresu, aj preto mi prišlo osloviť ju na spoluprácu úplne prirodzené. Jednak obdivujem jej tvorbu,  a tiež mi z nej samej, ako z osoby, vyžaruje čosi, čo mi je veľmi blízke. Myslím, že sa tomu hovorí byť na jednej vlne, mať rovnakú frekvenciu. Aspoň tak ju ja vnímam. Síce sme sa naživo stretli tuším len raz, a to pred dobrými pár rokmi, no takéto veci človek „vysmuchtá“ aj na diaľku 😉

Zuzana Liptáková

“Keď dôverujem procesu, dejú sa zázraky.

Ak Zuzku náhodou nepoznáte, tak ona je šperkárka. Tvorí pod značkou Zu.Zu a dielka, ktoré vytvára by ste v okolí hľadali len ťažko. Zuzka pracuje s fimom a pre mňa je tak trochu kúzelníčka. Táto polymérová hmota, z ktorej jej šperky vznikajú, môže na prvý pohľad pripomínať plastelínu, no práca s ňou je teda oveľa sofistikovanejšia. Ja si pamätám, že sa mi kedysi podarilo urobiť pár náušníc v tvare zelených červíkov a čerešní. Tam som svoje fimo obdobie uzavrela. Navždy 😛 Vytvarovať z polyméru niečo krásne vyžaduje poriadnu zručnosť. Vytvarovať z tejto hmoty to, čo kúzli Zuzka, to už veru vyžaduje poriadnu dávku trpezlivosti a talentu.

Typická tvorba Zu.Zu. sú jemné kvetinové šperky. Veľmi ženské, romantické a elegantné. Sama som si u nej za tie roky zakúpila už pár kúskov a doteraz ich veľmi rada nosím. Pred pár rokmi však prišla na scénu ešte s čímsi iným. S kolekciou PRÍBEHY ZEME, ktorou mi vyrazila dych.

Tak som ja túto moju Zuzku nedávno oslovila a poprosila ju, aby mi vyrobila jednu sadu šperkov. V štýle kolekcie Príbehov zeme, v kombinácii farieb zlatej a čiernej , ku naším čiernym šatám s hlbokým véčkovým výstrihom a čiernou ornamentálnou potlačou. Súhlasila.

Ešte predtým, ako Vám však ukážem samotný výsledok našej spolupráce, mi napadlo, že ja Zuzku ešte trochu vyspovedám. Aby ste (sme) ju trošku lepšie spoznali. Aby sme nakukli ku človeku, ktorému spopod rúk vychádzajú takéto majstrovské kúsky nehy a ženskosti. Poďme teda na to.

Kedy si objavila polymérovú hmotu a čím ti ako materiál učarovala?

Prvotiny boli vtipné vianočné magnetky

V tom čase som bola v zahraničí, slovenský hand-made sa len rozbiehal. Raz večer som objavila Etsy a potom český Fler a nejaké výrobky práve z tejto hmoty. Po večeroch som plávala internetom a hľadala umelcov. Učarovala mi prírodne ladená tvorba Kathleen Dustin a jemná technika ukladania drobných kúskov  Jennifer Morris. Vždy mi tvorba rukami  bola blízka.  Už ako dieťa som kopala hlinu pri susedovom dome a tvorila kvetinové koláče, maľovala ich. Jeden mám v mysli,  ako by to bolo dnes. No a po návrate zo zahraničia som si kúpila pár kociek a začala skúšať. Prvotiny boli vtipné vianočné magnetky. Jednu akože korytnačku majú moji rodičia stále na chladničke 🙂

Tvoja tvorba je typická jemnosťou, pastelovými farbami a neskutočnou nehou. Vystihuje ťa to?

Určite vystihuje nejakú moju potlačenú časť bytia. V bežnom živote nie som jemná žienka, skôr sa tej jemnosti učím. Celkovo som dlhý čas bola viac v mužskej energii a dosť ma to vyčerpalo.

“V bežnom živote nie som jemná žienka, skôr sa tej jemnosti učím.”

Ako vznikla kolekcia PRIBEHY ZEME?

Rozbiehal sa projekt slovenských polymérových návodov (názov už neviem) a bola som oslovená, či tam nezazdieľam nejaký návod.  Dostala som ešte prosbu vymyslieť okrem klasiky v mojej tvorbe aj čosi nové. Mala som na to asi 4-5 dní. Sedela som pri stole dva dni a nič. Večer som otvorila Pinterest v sekcii Fashion a prezerala si nejaké obrázky. Zrazu tam bola fotka krásnej černošky  v bielych šatách s akvarelovou kresbou, ktoré viali vo vetre. V obľúbených fotkách som už v tom čase mala uložených kopec fotiek etno nádob a iných vecí s tradičnými vzormi a nejako to do seba zapadlo.  Preto aj kolekcia niesla kedysi názov Voices of Afrika. Do rána som vytvorila prvé dva páry.  Návod sme natočili, chvíľku stránka fungovala, ale potom bola zrušená. Som za to aj vďačná, pretože tento štýl som v tom čase nemala možnosť prepracovať a dokonalejšie preskúmať jeho možnosti.

Ktoré tvoje šperky sú najžiadanejšie?

Podľa počtu srdiečok na IG sú to jednoznačne Boho tanečnice v maxi a menšej verzii a pri už ich dobiehajú najdrobnejšie Malemilene.

Ktorý kúsok tvojej tvorby (buď všeobecne alebo konkrétne) je tvoj najobľúbenejší.

Keď už príde flow, rada tvorím všetko, preskakujem. Dostanem sa do tej mojej bubliny a nič neexistuje. Ale taký ten iný pocit mám práve pri PRÍBEHOCH ZEME. Pri skladaní kúskov a pri vytváraní farebných prechodov je to čarovné, akoby v nich niečo ku mne hovorilo. Vynárajú sa mi v hlave rôzne obrazy prírody, kvetov, čarovných zákutí. Je to zvláštne, hmota je polymér z laboratória, nič prírodné.

“Pri skladaní kúskov a pri vytváraní farebných prechodov je to čarovné, akoby v nich niečo ku mne hovorilo.”

Si samouk, alebo si absolvovala nejaké špeciálne kurzy?

Začala som ako samouk, obdivovateľ iných a chvíľku ako neslávna copycat, hoci som to nikdy tak necítila ani nemala v pláne. Do ponuky na Sashe som kedysi pridala pár vecičiek, ktoré som tvorila ihlovou technikou Jennifer Morris. Dizajn som si síce vymyslela svoj, ale bola som ukameňovaná. Dnes sa táto technika bežne používa, vtedy to bolo tvrdšie. Poučila som sa a vďaka tomu som šla svojou cestou a nič iné veľmi neskúšala. Potom som objavila kurzy. Môj prvý bol s obľúbenou Kathleen Dustin. Neskôr zase s Donnou Kato, Bettinou Welker, Lindli Huanani, Danom Cormierom, Evou Haškovou, Dankou Phamovou. Naučili ma veľa, ale zobralo mi to v tom období viac. Začala som sa porovnávať a prestala vidieť hodnotu vlastnej tvorby. Chcela som toho zrazu naraz veľa a najlepšie hneď, akoby som zabudla na celý ten proces, ktorým som dovtedy prešla. Až po rokoch pauzy som to uvidela inak a zase si začala vážiť to svoje.

Máš nejaký smer, kam sa chceš profesne ďalej poberať?

Chcem len tvoriť z radosti pre seba a pre moje zákazníčky. Preto radšej neplánujem. Vždy mám v hlave čosi, čo by som rada, ale už tomu nechávam voľný priebeh a nič nesilím. Veď vždy príde, čo má. Už sa mi stokrát potvrdilo, že keď dôverujem procesu, dejú sa zázraky.

V istom období si tvorbu šperkov dala bokom a presunula si sa do vôd gastronómie, postovala krásne fotky a inšpiratívne príspevky rôznych jedál a kulinárskych špecialít. Prečo? Pokračuje to ešte?

Ako sme sa presťahovali z mesta na dedinu, v tomto smere už veľmi netvorím, presunula som sa do záhrady 🙂 Možno sa k foteniu jedál ešte vrátim, len si potrebujem nájsť nový spôsob ako si na všetko vyčleniť čas. Kvalita jedla je pre mňa dôležitá a rada by som v tomto smere šírila osvetu a svoje vedomosti. Mne zmena jedálnička pred rokmi doslova zachránila bytie. Bola som unavená, striedali sa u mňa nálady a mnoho ďalšieho. Milovala som vtedy reality show Masterchef Australia. To ako tam fungovali na lokálnych produktoch a kvalitných potravinách, varili z prvotných surovín, ma fascinovalo a začala som sa o to zaujímať. Informácie som nasávala z každej strany až som našla mnoho odpovedí na moje problémy a postupne na tom pracovala. Dnes už viem počúvať svoje telo lepšie, niektorým potravinám sa zatiaľ vyhýbam, iné si dávkujem pomenej. Posledný rok si už pestujem svoju bio zeleninu a moje kulinárske výšiny sú obyčajné stir-fry na milión spôsobov, čo na fotke nie je príliš zaujímavé 🙂

Chcem len tvoriť z radosti pre seba a pre moje zákazníčky.”

Keby si nebola „šperkárka“ a rozhodovala by si sa ešte raz, čím by si chcela byť?

Zrejme je všetko tak ako má byť. Ak mám byť čímsi iným, ukáže sa to. Ešte pred sťahovaním som objavila čaro minimalizmu a permakultúry. Učím sa kopec nových vecí, ktoré mi prehodnocujú hodnoty.

Kde môžu ľudia nájsť a zakúpiť si tvoje krásne produkty, na akých platformách si najčastejšie (IG, FB,…)

Najaktívnejšia som momentálne na instagrame pod svojím menom @zuzana_liptakova. Stále postujem aj na facebookovskej stránke Zuzu Little a svoju galériu mám na Sashe.sk ako ZU.ZU .

Nejaké plány do budúcna?

Vzhľadom na dnešnú situáciu, neplánujem. Nechám sa unášať možnosťami 🙂

A ako teda vyzerá naša spolupráca?

Takto. Zladili sme sa. My sme vymysleli a doladili šaty, Zuzanka šperky.

Nech sa páči, takto to vyzerá, keď sa spojí LucLac a Zu.Zu

Ak sa Vám tento článok páčil a chcete tu podobných (spoluprác) vidieť viac, dajte mi vedieť, napíšte nám koment alebo ho zazdieľajte, nech máme obe so Zuzkou takto spätnú väzbu 😉 Ďakujeme!

Ďalšie šaty a moju tvorbu v rámci LucLac nájdete na týchto miestach:

Instagram luclac.sk

Facebook LucLac

A náš e-shop www.luclac.sk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s