Spievajúce počarbané Atény

Od námestia
Monastiraki ku Akropole

“Budete sklamaní. Atény to sú „len“ Akropola, pár zvyškov starých ruín po prastarej kultúre a inak nič. Len smog, špina, grafitty, kopec škaredých budov, divné „socky“ a skazená mládež.  A ešte protesty. Samé protesty a štrajky.”

Nočnou ulicou

A vraj ani bezpečné to nie je bohvieako. Až sme začali zvažovať, že nepôjdeme, hoci letenky sme už mali. Hlavy sme však mali svoje tiež, aj oči, ba aj uši. Svoje vlastné. Také, ktoré radi sami vidia a sami počujú. A radi filtrujú túto realitu cez svoju vlastnú optiku.

cof

Táto naša je buď zvláštna, azda trochu ružová, v každom prípade dosť optimistická na to, aby sme ju preverili a uznali Atény za prvý z megadobrých nápadov tohoto roku. O to lepších, že som tento „grécky zázrak“ dostala od Jurka ako darček na narodeniny. A povedzme si úprimne, darovanému koňovi na zuby radšej pozerať nebudem. Ani keby bol trójsky a ten Juro sa ma chcel v Aténach vlastne zbaviť. K môjmu potešeniu takým nebol. Ten darček 😉

Atény som si zamilovala hneď po vystúpení z lietadla. Na letisku nás čakal fešný Grék v pletenom bielom svetríku. Táto kombinácia mi pripomenula hneď dve veci. Teplotný rozdiel a kalokagatia. To prvé bolo citeľné okamžite. + 10 stupňov celzia pár minút po polnoci 3. februára bolo na moje dva páry ponožiek a vysoké čižmy už veľa. A to ich nosím nonstop – od októbra do apríla. Tie ponožky. Samozrejme, nie tie isté, denné ich mením. Oboje.

To druhé, súlad krásy tela a duše mi napadol až v taxíku. Náš dočasne vlastný Grék Andreas nám počas 30 minútovej jazdy plynulou angličtinou porozprával kopec zaujímavých vecí o bývalej dedinke, ktorá sa za veľmi krátky čas zmenila na veľkomesto s počtom obyvateľov 3 milióny aj s aglomeráciou.

Vraj za minulý rok navštívilo Grécko rekordný počet turistov a to 22 miliónov. To je 4x viac ako u nás! A to nemyslím Brzotín ale Slovensko. Aj o tom, že jedlo majú tak skvelé všade  preto, lebo uprednostňujú lokálnych dodávateľov. Okolité farmy, vlastné plodiny, vlastné ovce, vlastné všetko. Okrem vlastných peňazí. V tejto oblasti zdá sa nepohrdnú ani európskymi. 

Ubezpečil nás, že Atény sú jedno z najbezpečnejšich veľkomiest na svete. Žiadne atentáty, žiadny teroristi. Len vreckári žijúci z nepozornosti zanietených turistov. Žije to tu do rána a jesť vieme kedykoľvek, aj v noci.

Záverečná je vtedy, keď odíde posledný zákazník, hoc aj by tam sedel sám. To sme však overovať nešli. Keď mi krokomer zdelil, že sme za 1 deň urobili 22000 krokov, pripadala som si ako ten, čo ubehol maratón a umrel.

Mne umreli svaly na lýtkach. Teda tie, o ktorých som dovtedy netušila, že ich mám. Večer sa teda žiaden zázrak nekonal, ani grécky, a ani ten, čo by overil tu ich záverečnú s posledným zákazníkom.

Plaka

Rozmýšľam, čo by som Vám odporučila v prípade návštevy Atén ja. Z našich vlastných skúseností. Tak asi toto:


1) neberte hotel, prenajmite si bytík. My sme našli parádny 3 izbový, s kuchynkou aj vaňou (tam som regenerovala novoobjavené lýtka) 5 minút pešo od centra diania.  Úplne skvelý, pekný, čistý, s vínom v chladničke na uvítanie a dvoma litrovými oldskúlovými sklenými fľašami s čistou vodou, keďže tá ich z vodovodu vraj pitná nie je. 

Azda prvýkrát som zažila self check- in. Že ako že dojdete ku vchodu budovy, kde máte bývať a logicky sa tu nijaký grék nebude unúvať Vás čakať s kľúčikmi po polnoci. Jednoducho nechá na dverách visieť kladku na čiarový kód, ktorý Vám vopred napíše do mailu. Ním ju otvoríte a vo vnútri nájdete kľúče od vchodu. Do bytu vojdete zas na číselný kód a voi la, bývate. Ako vo svojom. Check – out úplne rovnako. Akurát už nešaškujete s kladkou, len necháte kľúče v byte na stole a zabuchnete dvere. Αντίο. [adío] Zbohom.

Plaka

2) nekupujte mapu mesta. Nie že by GPSsko v mobile nestačilo, niekedy áno, ale ono sa to stále točí krúti, zmenšuje a zväčšuje, čo pre môj orientačný obrazotvorný zmysel predstavuje číročíry zmätok. Neviem si urobiť predstavu, kde som a ako sú rozložené základné body odo mňa. Skrátka, netuším, kde je sever, tak potrebujem to vidieť v stabilnej mierke a obraze. Na papieri. Malé mapky Atén sú voľne položené v stojanoch cestovných kancelárií po celom meste, aj v niektorých podnikoch. Dokonca sme ich pár mali aj v našom byte na tom stole, kde sme mali nechať kľúče.

Plaka

3) Netrhajte pomaranče zo stromov v Aténach. Nieže by to bolo zakázané, to neviem, nikto nás neupozornil, ale vo februári sú ešte nedozreté, hróooozne horké a hróoozne kyslé zároveň. Ale skúsiť sme to museli 😉

4) Ochutnajte moussaku! Ak máte radi lasagne aspoň tak, ako ja, tak toto bolo tuším ešte lepšie. Obzvlášť v tradičnej rodinnej reštaurácii blízko Akropoly. Názov by som si nezapamätala ani keby čo, lebo v tom ich skomolenom písme, ale odfotila som ju, aj jej jedálny lístok a aj tabuľku na záchode zo zákazom hádzať toaletný papier do záchodovej misy. Lebo vraj ono títo gréci majú brutal úzke potrubia a aj papier ich upchá. Neviem si predstaviť, ako korigujú hrúbku moussaky, s ktorou sa potom lúčia. Krtkovacie spoločnosti tu musia mať raj 😉

Moussaka

5) Na blší trh choďte v nedeľu a nechajte si preň ešte veľa miesta v kufri. Aj v žalúdku. Ak statočne nosíte celej rodine a priateľom suveníry z ciest, tak tu je pre ne raj. A to nehovorím o blbovinách typu magnetka, otvárak, kľúčenka a spol. Olivové mydlá, grécke korenia na všetky typy mäsa, rýb. Oriešky, olivy, zrelé pomaranče, božsky sladké jahody.. No koniec, kebyže máme miesto a príručný vozík, napakujeme pol lietadla. Navyše, ak trpíte „dovolenkovým syndrómom neukojiteľnej straky“ ako ja, tak si pôjdete oči vyočiť na ich šperkoch a keramike. A aspoň zlatú čelenku gréckej bohyne za 3 eurá uchmatnete. A večer na hlavu nasadíte, hoci si Váš Juro na čelo bude ťukať 😉

6) “Sfetovať” sa je tu povolené aj ráno. Hlavne v kombinácii s čerstvou pomarančovou šťavou. Fresh a Feta. Čerstvá šťava z pomarančov a špenátový koláč s feta cheesom. Alebo akékoľvek slané pečivo z lístkového cesta z miestnej pekárne. A grécka /turecká) káva, ktorú sladia dopredu. Odporúčam medium, lebo full dávka by Vám privodila cukrovku. Ale všetko božské. Všetko lokálne. Tuším okrem tej kávy.

ozedf

7) Žiadna lanovka. Ale pešo. Dajte si túru po vlastných na najvyšší kopec v strede Atén. Mount Lycabettus. Nejakých 300 metrov nad morom, ale ľudia – ten výhľad. To nebudem opisovať, to treba vidieť.

Mount Lyccabettus
ptr

8) Plaku nehľadajte na mape tej papierovej, tam jedine s GPS. Megaúzke uličky vinúce sa svahu jednej strany kopca, kde sa týči akropola. Hádam jediné romantické miesto v celých Aténach. Také to typicky fotogenické, detsky hravé, architektonicky nepresné ihrisko pre dospelých, kde sa môžu do nemoty naháňať a fotiť. Ako improvizácia miestnych obyvateľov, ktorý tam stále bývajú, ale s pravými uhlami sa nekamarátia. Zato sú však úsporní, družní a čo nevyzerá dobre, pretrú bielou, prípadne dokrášlia palmou a kaktusom v kvetináči. Plaku sme navštívili dvakrát. Najskôr v noci, na druhý deň za svetla, no čo bolo lepšie, to posúdiť neviem. Do GPS naťukajte Plaka Anafiotika. To je to miesto, odkiaľ mám najlepšie fotky.

Plaka

9) Budget. Grécko je v porovnaní s inými europskými krajinami lacnejšie. Toť môj poznatok. Ubytko na 3 noci v centre – 130 eur, strava pre dvoch (a to sme sa nekrotili) 50 eur denne. Prízvukujem, pre dvoch! Toľko hádam z Atén odo mňa. A ak by niekto mal záujem, tak napíšte do komentára, pošlem mu mapku Atén a vizitku toho Gréka, čo nás viezol z letiska. Lebo ono je od centra vzdialené cca 35  – 50 minút podľa premávku a dennej doby. A priložím aj dva páry ručne robených náušníc s motívom Atén, ktoré som si vyrobila z podarených fotiek. Nech sa infiltrujete ako skutoční svetobežníci 😉

10) To najlepšie z Atén? Jednoznačne výhľady. Lebo je to majestátne, slnkom zaliate a tak trochu nám to pripomínalo Rio De Janeiro, hoci neviem prečo, keď som tam nikdy nebola :))) Kopec, kde je Akropola, potom výhľad z hory (300 m nad morom, akože toť najviac tam, ale celkom slušná túra) Mount Lycabettus. Určite nevynechajte spletité uličky v štvrti Plaka, v nedeľu navštívte blší trh (nie pre to, čo tam majú, ale aby ste sa uistili v tom, koľko vecí mať nechcete, a ktoré nepotrebujete) a pozrite si tiež nedeľnú výmenu stráží so smiešnymi papučkami s brmbolcom na námestí Syntagma. Zaručene budete mať ešte aspoň polhodinu tik vykopávať jednu nohu pred seba. Hoc bez brmbolca a len tak – lebo Vás to napadne. Kedykoľvek. Všade sme chodili pešo, takže s dopravou skúsenosti nemám. Ale žlté taxíky zastavujú na mávnutie ruky a vraj nie sú veľmi drahé. My sme to poňali športovo, po vlastných, všade, smerujúc aj na Panathénský štadión, ktorý je celý z mramoru a má kapacitu usadiť a hostiť 50 000 ľudí. Mali sme to šťastie, že spolu s nami sa tam ponevieralo nanajvýš tak 15 turistov. Tak sme si aj zacvičili. Aj zvíťazili. Ako olympionici najväčší 🙂 Na dva dni nám toto úplne stačilo. A stačilo to aj na to, aby som nabudúce opäť neverila rečiam o tom, ako niekam neísť. Lebo to za to nestojí. Lebo toto, lebo tamto.

Atény za to stoja. Môžete mi veriť 😉

Ostatok už len bez slov – obrazovo.

Výmena stráží pred prezidentským palácom
Blší trh
Blší trh
Souvlaki

5 comments

  1. Absolútna parada. Nečítala som to. Sedela som u teba na balkóne, pozerala ako rozhadzujes od nadšenia rukami, v štíhlych prstoch cigareta… A tá radosť v tvojich očiach, škúlenie, gúľanie, špúlenie… Také “Luckovske”. A keď si skončila, ostal pocit, baliť, utekať. Ale tie farby. Ak sú skutočne také ako na fotkách, obávam sa, že moja osobná colorschyza tam na mňa vyskočí s natiahnutymi multi farebnými rukami, a ja ten tarkasty kakafonicky ošiaľ neprežijem. Žiaľ, chladný to ikeacky Sever, čo má napĺňa 🙂

    Páči sa mi

  2. No Lucka moja, super si to dala. Tak napísané, že by som hneď balila kufre a mám aj Jurka 😀 Teším sa na Tvoj ďalší cestovateľský zážitok. 💖

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s