Ako som objavila inšpiráciu na Netflixe

A dala tak televízii druhú šancu.

Televízia či vymývač mozgov?

Pokiaľ si nevolíme vedome, tak do druhé.

Zas je tu TO slovo, ktoré robí divy a mení životy k lepšiemu. VE-DO-MÉ sledovanie môže byť aj inšpiratívne.

Desiaty rok bez káblovky

Nekompromisne. Zrušila som ju pár mesiacov potom, ako sa narodil Oliver. Vraj všetky deti sú ako špongia – nasávajú zo svojho okolia všetko. Úplne všetko. Nefiltrujú, že toto áno, toto nie. Zapisujú do svojich programov každý vnem z okolia a to ma vcelku vydesilo.

“Křoví”

Telka bola u nás vždy ako křoví. Poznáte to. Čistá automatika. Človek príde domov z práce, dá sa do fajnových tepláčikov, prehodí pár slov so “spolubývajúcimi”, že čo ako, kto mal aký deň a popritom sa automaticky zapína televízor. Len tak, jedným kliknutím na diaľkovom. Najlepšie v patričnej hlasitosti, aby bolo jasné, že osobnej komunikácie bolo dosť. Máme predsa televízny prijímač! Najlepšie veľký, ultramoderný a drahý, taký ten s plochou obrazovkou a ešte aj múdry. Z magickým ovládačom tajuplného potterovského názvu Magic motion, pred ktorým by aj dementor mal rešpekt. Stlačením jediného gombíka ho aktivuje hlava rodiny (ten, čo drží ovládač), zvolí program a domácnosť je ako mávnutím prútika zahalená do hypnotického mraku full HD vysielania.

Prijímač či vysielač?

Rodinný život je v plnom (nevedomom) prúde. Z prijímača ja razom vysielač a ten neustále vysiela. Správy, informácie, reklamy. Informuje nás, čo by sme ešte mali chcieť, čo nutne potrebujeme, bez čoho nemôžeme žiť a aké lieky nám odoženú bolesť kolena. Dobre premyslené televízne vysielanie nám povie, koho by sme mali nenávidieť, koho milovať, koho voliť, kde nakupovať, kam cestovať, čomu sa vyhnúť, aké požiare hasiť. Odmenou nám bude informovanosť. A prehľad. Ako by moja babka povedala: “musí predsa vedieť, čo sa vo svete deje.” Veď to je základ.

Čo by bolo bez vysielania.

Neviem. Asi najskôr ticho a potom panika, že čo teraz? Ako si vyplniť svoj čas? Ten prázdny priestor, ktorý by vznikol okolo. Čo by sme v tom tichu započuli? Ako ten druhý dýcha? Ako dýcham ja? O čom rozmýšľam. Čoho sa bojím, čo ma teší, čo inšpiruje? Kto vlastne som?

Faktom je, že človek je bytosť zbabelá. A všetko nové ju tak trochu desí.

Ako z kruhu von?

Zrušenie káblovky pred tým desatimi rokmi bolo pre mňa ako balzam na dušu. Doslova. Situácia mi však hrala do karát a nebolo to vôbec ťažké, keďže mi nemal kto odporovať. Oliver ešte nerozprával a celú našu domácnosť sme tvorili my dvaja. Teda ešte naša mačka a zajac, ale tí o ňu nejavili záujem. Tlak okolia začal až v predškolskom zariadení. Nechcela som, aby sa stal z Olivera kolektívny mimoň, ktorý nevie, kto je Spiderman, McQueen a ďalšie kľúčové postavy detského predškolského sveta. Tak sme zadovážili dvd prehrávač a za pár rokov zozbierali celkom slušnú zbierku nosičov. Dieťa bolo dovzdelané, kolektívne začlenené a ja spokojná. Bez vysielania.

Kompromis či tretia cesta?

A potom prišli Vianoce. Tento rok. A chlap do domu. Tak sme si pod stromček darovali presne takú veľkú múdru telku. Áno, aj s oným čarovným ovládačom. Ale – bez káblovky. Žiadne makrízy, jojky, achky, žiadne reklamy. Mačku ani zajaca už síce nemáme, no máme psa a ďalšie dieťa na ceste. A opäť tému prepínania a kolektívneho začleňovania. Tak sme začali zvažovať.

Kompromisy sa nám neoverili. Kompromis je pre mňa to, že každý uberie z toho, čo chce a odsúhlasí niečo, s čím nie je celkom spokojný. Druhá strana urobí to isté, takže situácia v podstate víťaza nemá. Obaja sú nešťastní v mene šťastného kompromisu.

Nájdenie tretej cesty je iné. Tretia cesta znamená dumanie dovtedy, kým príde nápad, ktorý sa bude PLNE pozdávať všetkým. V našom prípade sa ním stal NETFLIX.

Žiadne reklamy, vzdelávanie a inšpirácia

Kto nepočul, čo to je, tak veľmi v skratke:

Netflix je poskytovateľ streamovaných médií. Polopate – je to platená online databáza filmov, rozprávok, dokumentov a seriálov teraz už aj svojej vlastnej produkcie. Na Slovensku je Netflix dostupný od roku 2016 a na jeho prevádzku potrebujete práve tú “múdru” smart telku. Takmer všetko je tam v angličtine, ale sú už dostupné titulky v českom jazyku, či pri niektorých najnovších filmoch a rozprávkach český dabing.

Po anglicky za 6 mesiacov

Po mesiaci fungovania NETFLIXU som zaznamenala toto: Olimu vôbec nevadí, že číta titulky a učí sa kopec nových anglických slov. Susedkina dcéra vraj za necelý polrok rozumie anglicky a zlepšuje výslovnosť. Rozoznáva britskú aj americkú výslovnosť a živo mi popisuje rozdiely medzi nimi cestou do školy. Ja som sa zoznámila z dialektom Birminghamu, pokochala sa dámskou a pánskou módou medzivojnového anglicka, našla zaujímavé dokumenty a po dlhom čase uznala seriál ako druh plnohodnotného umenia.

Umenie a inšpirácia v PEAKY BLINDERS

Nechcem tu spievať ódy na seriál Peaky Blinders. Len Vám zdeliť, že sa veľmi teším, že som objavila inšpiráciu na nečakanom mieste. V televízii. Že sa to dá. Cieliť a vyberať vedome, nachádzať občas celé more inšpirácie. V podobe hudby a jedinečného soundtracku, v podobe hereckých výkonov, premyslených a pomalých dialógov a myšlienok v nich. Rafinovaných scenérií a kostýmov na pozadí historických aj vymyslených udalostí, ktoré tancujú v jednom harmonickom rytme. A bez reklám, bez křoví, bez nevedomého hluku v pozadí.

Jediný vedľajší efekt je zatiaľ tá inšpirácia. A tú ja rada. V akejkoľvek forme. Napokon, som ochotná ju vstrebať aj prostredníctvom “Smartelky”. Aspoň po kúskoch. Veď nič netreba preháňať. Nech nás to osloví akokoľvek, tak vždy vedome a s mierou 😉

Na záver prikladám moje počiny inšpirované seriálom. Oprášila som akvarel a skicár a toť výsledky môjho pozerania 🙂 Pod obrázkami nájdete ešte úžasné skladby, ktoré som predtým vôbec nepoznala a skrz seriál objavila 🙂 Také “balzamy na dušu”. A ešte pikoška – že Snoop Dog je najväčším oficiálnym fanúšikom seriálu Peaky Blinders 😀 A nahral svoju vlastnú verziu úvodnej skladby Red Right Hand. Vo vlastnom štýle, samozrejme 🙂

Toľko na dnes. Prajem krásny večer a veľa inšpirácie!

Lucia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s