Bazu ma naučila trpezlivosti a odvahe

Rozhodnúť sa, koho opäť osloviť pre spoluprácu a rozhovor nebolo vôbec ťažké. Vravím si, že by to kľudne mohla byť Zuzana. Začínam si myslieť, že toto meno je predurčené pre výnimočné ženy a moje spriaznené duše, či už v oblasti kamarátstva alebo kolegiality 😉

Pred Vianocami sme dostali zákazku ušiť šaty z konkrétnej látky. Nič komplikované, išlo o jednoduchý strih z materiálu, ktorý si zákazníčka sama vybrala. Predtým, ako sme ich mali poslať som ich ešte chcela odfotiť. Narýchlo som hľadala šperky, ktoré by ku nim na fotku zapasovali a pohľad mi padol na náušnice značky BAZU, ktoré vlastním už nejaký ten piatok. Boli to malé elegantné tmavomodré náušnice vyrobené technikou šujtáš. To bolo všetko, čo som o tom vedela. Vtedy.

Na fotke moje prvé náušnice od BAZU

Aké prekvapenie ma čakalo, keď som si po toľkých rokoch išla Zuzku vygoogliť! Skoro mi oči vyočilo! To toto sa dá vytvoriť akýmsi obšívaním? Toto môže vzniknúť technikou, ktorej pomenovanie mi skôr znie ako gastronomická špecialitka z okolia Budapešti? Krémeš – Húšleveš – Šujtáš. Ha.

Googlim, o čom šujtáš je, ako a kde technika vznikla a dozvedám sa, že slovo pochádza naozaj z maďarčiny. Heh. Pocitový odhad bol teda dobrý, moje rožňavskojužanské ucho to vyhodnotilo správne.

Svoje ďalšie otázky, ktoré sa okamžite vyrojili, som sa ale rozhodla položiť rovno Zuzane Barčákovej. Nech odpovie sama – majsterka Bazu😉

Priznám sa, s malou dušičkou som jej napísala. Že som si na ňu spomenula, že sa akurát chystáme našu ponuku rozšíriť o niekoľko jednoduchých jednofarebných vreckových šiat, že by som si vedela predstaviť ich nafotiť v kombinácii s jej výraznými šperkami. Tak či bude súhlasiť. Či mi niečo požičia a pošle.

A hádajte, čo?

Poslala. 😉

Aj šperky, aj odpovede do INTERVIEW. Začnime otázkou, ktorá mi napadla ako prvá:

Ako si sa k technike šujtáš dostala?

Začínala som s výrobou jednoduchých korálkových náušníc. Neskôr som prešla aj rôznymi inými technikami, ale keď som objavila soutache, okamžite mi učarovala. Táto technika mi dávala množstvo možností, ako využiť kreativitu a zamerať sa na kombinovanie farieb.

Bolo to pred 10 rokmi a v tom čase som sa musela všetko učiť od základu. Na internete ani v knihách som nenašla žiadne návody ani informácie. S  odstupom času to vnímam veľmi pozitívne, lebo takto som si našla vlastný štýl a prešla procesom objavovania možností, ktoré daný materiál ponúka. Zistila, čo mi najviac vyhovuje a čo sa páči ľuďom.

Máš neskutočný cit pre farby. Podľa čoho vyberáš farebné kombinácie, aby bol výsledok lahodiaci, vyvážený a harmonický? Máš nejakú fintu, alebo to máš jednoducho „v oku“?

Ďakujem pekne ♥ Nemám žiadnu fintu. Na začiatku je vždy predstava o tom, ako by mal hotový šperk pôsobiť a akú emóciu vyvolať. Či to má byť večerný, elegantný šperk plný noblesy, alebo skôr kúsok na bežné nosenie. S farbami sa hrám, kým nie som s výsledkom spokojná a samozrejme sa stane, že tomu tak nie je a niečo skončí v koši. Nepustila by som vonku šperk, ktorý by som si na seba sama nedala. Čo však môžem prezradiť je to, že farebnosť mojej tvorby je často ovplyvnená napr. ročným obdobím. Paradoxné je, že kým je moja tvorba plná farieb, v mojom šatníku prevláda jednoduché oblečenie zaujímavé skôr strihmi. Nájdete tam zemité farby a najmä moju milovanú čiernu.

Si vyštudovaná šperkárka, si profesionál z fachu, alebo je tvojim pôvodným povolaním niečo úplne iné? Je tvorenie šperkov aj tvojim „poslaním“, zmyslom, tvojim naplnením?

I keď som ako dieťa milovala výtvarnú výchovu, rovnako som mala rada aj matematiku, či jazyky. Učenie mi nerobilo problém a pri výbere školy  zvíťazila moja pragmatická stránka. Výber padol na Hotelovú akadémiu, kde bola škála predmetov veľmi pestrá. Veľmi ma bavili predmety zamerané na cestovný ruch, manažment a  prekvapivo aj účtovníctvo. Na tieto predmety som  nadviazala aj štúdium na VŠ v odbore Manažment marketingovej komunikácie. Po rokoch v knihách sa však opäť začala čoraz viac ozývať moja tvorivá stránka. Neustále som premýšľala ako túto svoju časť rozvinúť a akou cestou sa ubrať. Vďaka mojej vášni pre šperky táto myšlienka postupne nabrala konkrétnu podobu. A ako to bolo ďalej som už spomínala vyššie.  Vo výrobe šperkov som objavila spôsob sebavyjadrenia. Som veľmi vďačná, že môžem robiť, to, čo ma baví a napĺňa a ešte robiť iné ženy krajšími ♥

Tvoje šperky sú veľmi výrazné, to znamená, že na ich nosenie je treba mať aj odvahu a istú dávku exhibicionizmu, nakoľko je v nich človek skutočne neprehliadnuteľný. Kto sú teda tvoje zákazníčky?

Bazu šperky sú vhodné pre všetky ženy, ktoré majú rady originálne šperky a zároveň vedia oceniť, že práve ich šperk je originál vyrobený len pre ne.  Dámy  so slabosťou pre romantické kúsky, ženy, čo milujú extravaganciu i baby, ktoré milujú jednoduchosť  v oblečení, ale cítia, že by to chcelo niečo viac. Pri výrobe vždy prihliadam na požiadavky zákazníčiek. Vieme tak napríklad zladiť farbu šperku buď so šatami, alebo inými doplnkami. Neraz som farebnosť ladila aj ku svadobnej kytici, čo bolo veľmi zaujímavé.

Máš nejaký obľúbený kúsok zo svojej ponuky? Taký, na ktorý si patrične hrdá, ku ktorému máš citovú väzbu. Ak áno, ktorý to je a prečo?

Okrem výrazných statement modelov ponúkam aj menšie šperky, ktoré sú nositeľné i v bežný deň do práce. Sama ich najčastejšie nosím k rifliam a jednoduchým tričkám a košeliam. Treba len prekonať predsudky a uvoľniť sa. Veď šperky oddávna robili ženám radosť, podčiarkovali ich krásu a neodmysliteľne k ním patria. Práve o tejto téme bude najnovšia kolekcia, ktorú predstavíme už čoskoro.

Medzi najobľúbenejšie kúsky patria nepochybne výrazne kúsky. Sú rozmerovo väčšie a ich výroba trvá často mnoho dní. Zároveň mi však dávajú slobodu v tvorbe. Mnohé menia počas tvorivého procesu svoju tvár. Pri týchto kúskoch dokážem sedieť nepretržite celé hodiny.

Ako vyzerá tvoj kútik pre tvorenie? Máš na to zvlášť priestor, svoj ateliér? Kde sa ti pracuje najlepšie?

Minulý rok sme sa presťahovali do domu, kde mám konečne aj svoj ateliér. Keďže je však momentálne situácia taká, aká je a deti sú veľa doma, dočasnú „pracovňu“ mám v hosťovskej izbe, aby som mohla byť pri nich bližšie.

Čo máš na svojej práci najradšej?

Milujem, keď si ráno uvarím kávu, sadnem k pracovnému stolu a ponorím sa do sveta Bazu. Tvorenie ma veľmi upokojuje a keďže som veľký introvert je to pre mňa i ideálna  práca. 

Ako dlho trvá výroba jednej sady šperkov – náhrdelník a náušnice. Napríklad tohto.

Záleží na tom, či ide o prototyp, alebo ďalší kúsok série. A tiež na tom, či je šperk absolútne v mojej réžii, alebo ho tvorím na želanie pre konkrétnu zákazníčku. Vtedy zaberá veľa času komunikácia so zákazníčkou, vyberanie farieb, schvaľovanie a pod. Konkrétne tento zlatý náhrdelník vznikal postupne asi 2 týždne. Jeho ďalšie kópie viem vyrobiť cca za 2-3 dni. A tieto mini náušnice sú otázkou asi hodiny.

Čo považuješ v živote za svoj najväčší úspech? Pracovne a aj súkromne.

 Za najväčší úspech určite považujem svoju rodinu a deti. A  profesionálnym úspechom  je pre mňa každá spokojná zákazníčka . Vždy, keď sa ku mne ženy vracajú , cítim obrovskú radosť, ale i zodpovednosť zároveň. Aby boli opäť spokojné a šperky mohli nosiť dlho a s láskou. Tak ako ich ja pre vás s láskou vyrábam.

Je niečo, čo ťa táto práca naučila? Čím obohatila tvoj život?

Určite ma naučila väčšej trpezlivosti a odvahe. Vďaka nej som spoznala mnoho skvelých a talentovaných ľudí. Dala mi priestor rozvíjať sa a neustále posúvať vpred.

Ako ovplyvnila súčasná korona situácia tvoj život a prácu?

Najmä na začiatku pandémie, ľudia nevedeli, čo z toho vlastne bude a ako dlho to celé potrvá. Všetci sme cítili strach a neistotu a potreba krásy a materiálna na istý čas ustúpila do úzadia. Samozrejme, že sme to pocítili aj my. Celý minulý rok bol ako horská dráha. Boli lepšie i horšie mesiace. Na druhej strane, sme sa snažili využiť čo najlepšie čas, ktorý sme spolu trávili doma ako rodina. Deti sú doma spokojné, užívajú si  čas naviac, ktorý môžu stráviť spolu. Všetko sa akosi upokojilo a dalo priestor novým nápadom. To uvidíte už čoskoro v novej kolekcii.

Pamätáš si ešte na svoje prvé výrobky ktoré si predala? Máš prípadne fotku?

Úplne prvé boli tieto korálkové náušnice.

A toto je prvý predaný soutache šperk. Presne si pamätám ten pocit, ktorý som mala pri jeho výrobe. Radosť z objavovania nového aj očakávanie, ako to dopadne.

Máš nejaké motto, ktoré by charakterizovalo teba, prípadne tvoju značku?

Motto nemám, ale snažím sa žiť naplno každý okamih a tešiť sa z každého jedného dňa. Nezabúdať na pokoru a vďaku, lebo tie sú nesmierne dôležité a často opomínané.

Filozofiou Bazu je prinášať vám do detailov prepracované šperky vyrobené z najkvalitnejších materiálov a originálny dizajn. Verím, že krása sa nenosí, krása sa musí stať našou súčasťou. Aj preto ku každému originálu pristupujem s rešpektom voči jeho budúcej majiteľke.

LucLac a Bazu – SPOLUPRÁCA

Ja sa na spolupráce nikdy dopredu nechystám. Myslím tým tak, že by som to hrotila do detailu a mala už hotovú predstavu. To nie. Potrebujem vecičky, ktoré prídu, najskôr nacítiť. Ohmatať, vyskúšať. Keď som otvorila škatuľku so Zuzkinými výrobkami, zalapala som po dychu. Oni sú naživo neskutočné. Rozprávkové, veľkolepé, luxusné a veľmi výnimočné. Také „kráľovské“! Hneď som vedela, ako budú fotky napokon vyzerať.

Červené šaty AMANDA

Napadol mi preto koncept spojenia kontrastov. V súčasnej dobe nemáme plesy. Nemáme veľkovýpravné svadby ani slávnosti či zábavy. Nosíme rúška, chodíme tak maximálne do práce, do obchodu, parku a do prírody. Plesové a spoločenské šaty nepotrebujeme. Pocit výnimočnosti však áno 😉

Na Vaše želanie sme doplnili našu sériu klasických vreckových šiat z bavlneného úpletu o niekoľko nových farieb. Sú v našej kategórii SIMPLE. Čistá línia, univerzálnosť, pohodlnosť, neutrálnosť. Sú to najuniverzálnejšie a najpohodlnejšie šaty, ktoré v ponuke máme a ich výhodou je, že si ich môžete dotvoriť podľa potreby prostredníctvom doplnkov.

Zemité šaty LUJZA

Tieto šaty sú do koča aj do voza. Vhodné takmer všade. Ako mi píšete, nosíte ich do práce, do mesta, na kávu, na kočíkovanie a spolu s vhodnými doplnkami ste ich už využili aj na svadby. (ako hosťky, nie nevesty 😛 )

Zelené šaty GREENIE

V kombinácii so šperkami BAZU dostali úplne iný punc. Ja som sa cítila exkluzívne! Rozprávkovo! Hoci sme fotili, v rámci opatrení, hneď za plotom nášho domu, za neustáleho mrholenia, vo vysokej tráve a kríkoch – vcelku dramatické kulisy hh – bolo to presne to, čo táto fotostory potrebovala. Keby ste videli tie pohľady našich spoluobčanov, ako zvedavo sledovali moje pokusy o pevný krok cez blato a mokrú trávu v 12 cm opätkoch. Heh. A v chlpatom kožuchu! Milujem život na dedine a svoju prácu :DDD

Modré šaty LUNA

V rámci tejto spolupráce som Vám chcela ukázať, že výsledný efekt sa dá dosiahnuť  celkom jednoducho. Že vlastniť tých pár správnych kúskov (šiat a šperkov) Vám vyskladá outfit na akúkoľvek príležitosť. Že nie je podstatné mať ich veľa, ale pár „mienkotvorných“ a pár univerzálnych kúskov úplne postačí.

Fuchsiové šaty XÉNIA

Aby ste sa podľa potreby mohli cítiť ako kráľovné a nechodili za tým ďaleko 😉

Zuzkinu ponuku nájdete na http://www.zuzanabarcakova.com/

BAZU má tiež Facebook aj Instagram

LucLac šaty (nielen z tohoto fotenia) nájdete na našom e-shope www.luclac.sk

LucLac Instagram a Facebook 😉

Keď sa Vám článok páčil, budem sa veľmi tešiť, keď ho podporíte zazdieľaním, lajkom, prípadne komentom. Dajte nám vedieť, ako sa Vám to páčilo. Spätná väzba a Vaša interakcia môže dať vzniknúť opäť ďalším krásnym spoluprácam 😉 Ďakujem!

Vaša Lucia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s